Tip na film: Dáma ve zlatém

Je to už skoro půl roku, co jsem oslavila narozeniny, ke kterým jsem od Lucky, tímto ji zdravím, dostala dva lístky do kina. Říkala jsem si, kdy já se asi dostanu do kina a hlavně, s kým půjdu? Domluvila jsem se s Kristý, ale letní semestr utekl jako voda a já zůstala v Brně sama, naštěstí ne tak docela.


V Brně totiž zůstala ještě Káťa, se kterou jsme se domluvily podle programu, že půjdeme na Dámu ve zlatém. Má to docela pěkné hodnocení na ČSFD, ale zároveň jsem četla i hodně kritiky. To nás ale neodradilo. 


Film vypráví příběh ženy, jejíž rodina byla nacisty donucena opustit milovanou Vídeň. Válka ji vzala rodiče a domov. I přes trauma z mládí se dokázali s manželem postavit na nohy ve USA. Celý příběh začíná na hřbitově, kde se Maria Altmanová loučí se svou zesnulou sestrou. V jejích věcech najde dopisy a také obraz její tety, který maloval Klimt. Spojí se s mladým a doposud nepříliš úspěšným právníkem Randym a začne bojovat o majetek, který její rodině nacisté neprávem vzali.


Dvě dějové linie, z období války a ta současná, se prolínají po dobu celého filmu. Jejich prostřihy pomáhají divákům se vcítit do situace Marie, která se rozhodla, že se do své rodné země už nikdy nevrátí. Příběh vypráví o tom, že člověk svá rozhodnutí v průběhu života mění a dokonce je schopen věcí, o kterých si myslel, že jsou nereálné. Jde jen o to věřit v sebe a jít za cílem s dobrým úmyslem.

Jak jsem tu již psala v některém z dřívějších článků, obvykle se už po půlhodině filmu koukám na hodinky a odpočítávám čas do konce. Tentokrát jsem si film užívala a nechtěla jsem, aby skončil. příběh je pěkný, ukazuje lidské prohry i vítězství, ale o tom přeci život je. A co víc? Jedná se o zfilmovaný skutečný příběh a tento žánr já mám nejraději!

skutečná Marie Altmanová
Jaký film jste naposledy viděli Vy? Chodíte často do kina nebo dáváte přednost domácímu promítání?

5 komentářů

 1. Já naposled byla v kině na Život je život, ale byla to celkem blbost.. Právě tam jsem viděla trailer na tenhle film a hodně zaujal, takže bych na něj ráda šla :)

  Květinová voda Saloos

  OdpovědětVymazat
 2. Docela jsi mě navnadila, budu na něj muset kouknout :)

  OdpovědětVymazat
 3. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Přidejte se k úspěšným Spojte se s více než 4,000,000 obchodníků a investorů ze 170 zemí

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář, pokud byste měli jakýkoli dotaz, napište na barakara@email.cz nebo do zpráv na FB. Krásný den!