putování za chlebovou vůní
Vůně a chuť čerstvého chleba neodmyslitelně patří k víkendové snídani. V obchodech se druhy pečiva rozšiřují, ale osobně bych řekla, že na úkor kvality. Před nedávnem jsem navíc dostala recept na domácí chleba, vyzkoušela jsem ho a od té doby mi trouba skoro nevychladne.
Suroviny (na 1 bochník):
2 hrnky hladké mouky
2 hrnky celozrnné mouky (nebo mouky chlebové)
2 a čtvrt hrnku studené vody
1/2 sáčku sušeného droždí
dvě špetky soli
1 lžička mletého (nebo celého) kmínu
2 lžíce octa
Postup:
Stejně jako je nenáročný seznam surovin, tak stejně jednoduché je to i s postupem. Začneme tím, že si do mísy naměříme dva hrnky hladké mouky.
Do té samé mísy si následně naměříme dva stejné hrnky celozrnné nebo chlebové mouky. Já používám tu celozrnnou.
Poté přidáme sušené droždí, sůl a kmín.
Přilejeme dvě lžíce octa. My máme doma jen ten vinný, tak používám ten.
A to vše zalijeme nejprve dvěma hrnky studené vody, a pokud je konzistence příliš hutná,
přidáme ještě trochu. S vodou to ale nepřehánějte, těsto je i za normálních okolností dosti řídké.
Když máme správnou, lehce mokrou, konzistenci, těsto i s mísou dáme do igelitky nebo přetáhneme igelitem a dáme na 8 - 12 hodin do lednice.
Obvykle to dělávám, že zadělám večer a ráno chleba peču, ale třeba dneska jsem zadělávala ráno, abych večer mohla chleba upéct, aby můj milý měl po dobu mé nepřítomnosti co namazat. Po těch zhruba deseti hodinách vyndáme těsto, "vylejeme" jej na pomoučněnou plochu. Ideálně, pokud máte vál nebo třeba velké silikonové prkýnko, ze kterého to těsto krásně přendáte do formy. Jak je řídké, tak se to z klasické linky dělá dost špatně. Ještě trochu pomoučníme a z každé strany přehneme, jako bychom chtěli složit psaníčko. Pozor na to, těsto je docela řídké.
A předehřejeme si troubu na 230°C a formu, ve které budeme chleba péct, pozor, musí mít víko, dáme do trouby, aby se také nahřála.
Pokud nemáte formu s víkem, jako já, víko vám skvěle nahradí i alobal. Po třiceti minutách odpočinku opatrně vyndáme formu z trouby, pozor, je horká, těsto přendáme do formy, přiklopíme a dáme péct na půl hodiny.
Po třiceti minutách sundáme víko nebo alobal a ještě pečeme čtvrt hodinky, aby se nám udělala kůrčička.
Když čas vyprší, formu vyndáme z trouby, chleba vyklepneme z formy a dáme na nějaký rošt vychladnout, aby k němu mohl vzduch ze všech stran. Pak už stačí jen namazat něčím dobrým a vychutnat si krajíc vlastnoručně upečeného chleba. Pocit k nezaplacení!
Dobrou chuť!
7 komentářů
Dělám podobný nepečený, jen tam nedávám ocet:-) O půlnoci zadělám, v poledne upeču, a je akorát na večeři:-))
OdpovědětVymazatMňam, vypadá výborně :) Domácí pečivo je nej :)
OdpovědětVymazata vlažný s máslem a se solí je naprosto bezkonkurenční ;-)
VymazatMožná hloupá otázka... Formu vymazat? :-)
OdpovědětVymazatNení to hloupá otázka, také jsem nad tím dumala, ale ne ;-) Pokud máš rád/a chleba, který má kůrku obalený v mouce, můžeš na dno nasypat vrstvičku mouky, jinak ale formu vymazávat není třeba, chleba jde krásně vyklopit a nepřipéká se :-)
VymazatJá jsem dělala jen z kvásku ale moc mi nekynul asi špatný kvásek. Chuťově byl ale výborný. Ten tvůj vypadá moc dobře a taky snadněji.
OdpovědětVymazatz kvásku mám respekt, tohle je sázka na jistotu ;-)
VymazatDěkuji za komentář, pokud byste měli jakýkoli dotaz, napište na barakara@email.cz nebo do zpráv na FB. Krásný den!